Dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kalorii to jedna z najpopularniejszych diet ostatnich lat. Dzięki niej można schudnąć o 6-8 kg przez okres jednego miesiąca. Główną zasadą tej diety jest ograniczenie dobowej dawki przyjmowanych kilokalorii do 1000. Dieta jest przy tym zbilansowana w taki sposób, aby dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz witaminy. Dzięki temu odchudzanie staje się zdrowe i rozsądne. Zmniejszenie zawartości energetycznej posiłków sprawia, że organizm pobiera energię z tłuszczu zgromadzonego pod postacią tkanki tłuszczowej.

Dietetycy zaliczają dietę 1000 kcal do diet świetnie zbilansowanych. Odchudzać się w ten sposób nie trzeba martwić się o niedobory witamin ani o ryzyko powikłań zdrowotnych, tak jak często bywa w przypadku diet eliminacyjnych, czyli odrzucających niektóre produkty. W diecie 1000 kcal dozwolone jest praktycznie każde pożywienie, oczywiście pod warunkiem, że nie przyjmiemy więcej niż 1000 kcal na dobę.

W trakcie odchudzania zgodnego z założeniami diety 1000 kalorii należy jeść często, ale posiłki powinny być małe. Jako posiłek uznawana jest każda przekąska. Najlepiej spożywać pięć posiłków na dobę, przy czym śniadanie powinno zawierać 200 kcal, drugie śniadanie 150 kcal, obiad 350 kcal, podwieczorek 100 kcal, a kolacja 200 kcal. Kolacji nie należy jeść później niż o godzinie 19:00.

Tak zaplanowane posiłki powodują, że bilans kaloryczny jest ujemny. Organizm wszak potrzebuje energii do poprawnego funkcjonowania i tę energię zamiast z posiłków spożywanych na bieżąco pobiera z tkanki tłuszczowej, powodując spadek masy ciała. Tempo chudnięcia wynosi przeciętnie 1 kg na tydzień.

Dieta 1000 kalorii

W celu ustalenia jadłospisu, który dobowo nie przekracza 1000 kcal, konieczne jest posiłkowanie się tabelą kaloryczną. Tabela kaloryczna jest to spis produktów żywnościowych i ilości kalorii, jaką zawiera 100 gram pożywienia. Do obliczenia zawartości energetycznej posiłku należy zważyć poszczególne składniki i przeliczyć je na kalorię w oparciu o tabelę kaloryczną.

Za wadę diety 1000 kcal uznaje się powolne tempo chudnięcia. Diety błyskawiczne, takie jak dieta kopenhaska albo kapuściana, pozwalają na pozbycie się zbędnych kilogramów w bardzo krótkim czasie, natomiast podczas diety 1000 kcal zrzucanie wagi jest powolniejsze. Jest to tylko z pozoru wada – w rzeczywistości dietetycy wskazują, że najzdrowiej jest tracić właśnie 1 kg na tydzień. Z tego powodu dieta 1000 kcal to jedna z najzdrowszych i najbardziej rozsądnych diet, która umożliwia schudnięcie bez działań niepożądanych i bez efektu jo-jo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *