Dieta hollywoodzka

Plotka głosi, że Marylin Monroe i Elizabeth Taylor zawdzięczają swoje szczupły figury diecie hollywoodzkiej. Nazwa diety bierze się stąd, iż za jej pomocą schudło wiele gwiazd królujących w światowej stolicy kina.

Dieta trwa trzy tygodnie, podczas których można schudnąć nawet o sześć kilogramów. Ilość zrzuconych kilogramów jest zależna od wagi początkowej, cech indywidualnych oraz od tego, czy rozpoczynamy dietę po raz pierwszy, czy też jest to jej powtórzenie. Mimo świetnych efektów dietę hollywoodzką należy stosować z dużą ostrożnością, gdyż nie należy ona do diet dobrze zbilansowanych pod względem wartości odżywczych.

Główną zasadą diety hollywoodzkiej jest zmniejszenie dobowej dawki przyjmowanych kilokalorii do 1200 – 1500 kcal. Jest to ilość wyjściowa, z jaką rozpoczynamy dietę. Z początkiem każdego tygodnia ilość kilokalorii należy pomniejszać jeszcze o kolejne 200 kcal. W ten sposób organizm stopniowo przyzwyczaja sę do mniejszej dawki energii, co pozwala uniknąć częstego uczucia głodu.

Pierwszy tydzień diety hollywoodzkiej jest uznawany za najtrudniejszy, ponieważ wolno wówczas jeść jedynie owoce, zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. Dopiero w kolejnych tygodniach można wprowadzać inne produkty: otręby, pieczywo razowe, niskokaloryczne białe sery, warzywa, ryby i chude mięso.

Na diecie hollywoodzkiej zabronione jest białe pieczywo, mleko, jaja, tłuszcz oraz cukier. Nie wolno używać soli (potrawy można przyprawiać ziołami), spożywać alkoholu ani pić kawy.

Inna zasada diety hollywoodzkiej polega na tym, ze pomiędzy jedzeniem różnych rodzajów owoców konieczne jest zachowanie przynajmniej jednogodzinnej przerwy. Pomiędzy spożyciem owoców i mięsa należy zrobić dwie godziny przerwy.

W początkowym etapie stosowania diety hollywoodzkiej możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych, takich jak m.in. obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej, przemęczenie, drażliwość, zły nastrój oraz zawroty głowy.

Dietetycy zalecają, aby do diety hollywoodzkiej podchodzić raczej z ostrożnością. Jest ona dietą ubogą w składniki odżywcze i witaminy, toteż jej nierozważne stosowanie może wywołać negatywne dla zdrowia konsekwencje – przede wszystkim anemię, czyli niedokrwistość wywołaną niedoborami żelaza lub witaminy B 12. Dieta niestety jest nieprawidłowo zbilansowana – produkty, które są dopuszczone do spożycia na diecie hollywoodzkiej zawierają bardzo mało tłuszczu i niewielkie ilości węglowodanów, a takie żywienie na dłuższą metę może wywołać problemy zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *