Dieta kapuściana

Dieta kapuściana to prawdziwy hit ostatnich lat. Umożliwia ona pozbycie się nadmiernych kilogramów w czasie zaledwie siedmiu dni! Niestety jest ona bardzo monotonna i wymaga dużej samodyscypliny oraz rygorystycznego przestrzegania jadłospisu.

Najważniejszą zasadą diety kapuścianej jest spożywanie przynajmniej jednej porcji zupy kapuściane dziennie. Kapusta nie tuczy, ponieważ jest niskokaloryczna, więc zaleca się jedzenie kapuśniaka w dowolnej ilości – im więcej, tym lepiej! Szacuje się, że na diecie kapuścianej w ciągu tygodnia można zrzucić 4-8 kg.

Co takiego jest w kapuście, że zyskała tak dużą popularność jako warzywo odchudzające? Kapusta, oprócz tego, że zawiera bardzo mało kalorii, stanowi źródło witaminy C oraz potasu. Potas odpowiada za regulowanie gospodarki elektrolitycznej. Dzięki temu kapusta działa lekko moczopędnie, usuwając z tkanek nadmiar wody. Kapusta przyspiesza przemianę materii, ogranicza uczucie głodu i usprawnia funkcjonowanie procesów trawiennych. Wszystko to sprawia, że chudnięcie z kapustą jest dużo szybsze!

Poza zupą kapuścianą można co prawda jeść inne produkty, ale siedmiodniowy jadłospis diety kapuścianej jest niezwykle ubogi. Nie wolno spożywać niczego innego poza produktami wymienionymi w menu kapuścianym. Oprócz kapusty są to niektóre owoce i warzywa (najlepiej świeże, ewentualnie gotowane na parze) oraz sporadycznie chude mięso drobiowe, ryba bez tłuszczu i razowy ryż.

W trakcie diety kapuścianej zakazane jest stosowanie soli kuchennej, tłuszczu oraz cukru. Wszystkie płyny (kawa, herbata zielona, soki owocowe) trzeba pić bez dodatku cukru ani słodziku.

Jako że dieta kapuściana jest bardzo uboga w witaminy i składniki odżywcze, może prowadzić do kilku skutków ubocznych. Wśród mnich można wymienić zawroty i bóle głowy, migrena, bóle żołądka, obniżenie nastroju, utrata sił witalnych oraz uczucie przemęczenia i ospałości.

Przeciwnicy diety kapuścianej twierdzą, że jest ona nieskuteczna, gdyż po jej zakończeniu pojawia się efekt jo-jo. Jest to tylko połowicznie prawda. Jeżeli zadbamy o właściwe powracanie do dawnych nawyków żywieniowych, to efektu jo-jo da się uniknąć. Trzeba tylko pamiętać, aby kaloryczność posiłków podnosić codziennie tylko o 150 do 200 kcal.

Dieta prezydencka zdobyła tak dużą popularność, że na bazie zupy kapuścianej zaczęto produkować suplementy diety wspomagające odchudzanie. Stosując je, należy jeść w sposób zbilansowany i dietetyczny oraz uprawiać aktywność fizyczną, gdyż suplement jedynie wspomaga odchudzanie, ale nie zastępuje go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *