Dieta Kwaśniewskiego

Odchudzające właściwości kapusty zostały w pełni wykorzystane w diecie Kwaśniewskiego, znanej również jako dieta kapuściana i dieta prezydencka. Trwa on siedem dni, podczas których można stracić od 4 do 8 kg – jest to więc dieta błyskawiczna. Zalicza się ją do tzw. Diet jednoskładnikowych, czyli takich, w których dominuje jeden produkt. W diecie Kwaśniewskiego jest to kapusta.

Kapusta stanowi bogate źródło witaminy C, potasu i błonnika, przyspiesza metabolizm, reguluje procesy trawienne i posiada właściwości lekko moczopędne. Dzięki temu usuwa z organizmu nadmiar wody, dający efekt opuchlizny. Błonnik natomiast hamuje apetyt i daje uczucie sytości, ponieważ częściowo zapełnia żołądek. Przy tym wszystkim kapusta jest bardzo niskokaloryczna – na 100 gramów kapusty przypada tylko 20 kcal! Można więc jeść ją do woli!

Podstawą diety Kwaśniewskiego jest zupa kapuściana. Do jej przyrządzenia używamy kapustę, paprykę, pomidory, marchew i seler. Nie korzystamy z soli ani tłuszczu – zupę doprawiamy ziołami. Codziennie należy jeść przynajmniej jeden talerz zupy, ale im więcej kapuśniaka zjemy, tym więcej schudniemy. Nie istnieją więc żadne ograniczenia dobowej ilości spożywania kapuśniaka.

Poza zupą kapuścianą można spożywać tylko nieliczne produkty – przede wszystkim świeże owoce i warzywa, sporadycznie chude mięso i beztłuszczową rybę. Z napojów dozwolone są: kawa, herbata zwykła i zielona bez cukru, niesłodzone soki owocowe, odtłuszczone mleko i niegazowana woda mineralna. Nie wolno spożywać żadnych produktów, których nie uwzględnia kapuściany plan żywieniowy.

Główną zaletą diety kapuścianej jest możliwość dużej utraty masy ciała w bardzo krótkim czasie. Dieta ta ma jednak wielu przeciwników, którzy wskazują na fakt, że mała ilość składników odżywczych i witamin może doprowadzić do anemii, zaburzeń rytmu serca i obniżenia sprawności fizycznej i psychicznej. Dlatego podczas stosowania diety zaleca się przyjmowanie wielowitaminowych suplementów.

Wadą diety prezydenckiej jest bardzo duża monotonia posiłków. Z tego powodu plan żywieniowy oparty na zupie kapuścianej dla wielu osób może okazać się trudny do zrealizowania. Brak urozmaicenia w pożywieniu może spowodować utratę motywacji.

Trzeba pamiętać, że jeżeli po zakończeniu diety gwałtownie powrócimy do dawnych nawyków żywieniowych, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo. Aby temu zapobiec, konieczne jest stopniowe, powolne zwiększanie ilości przyjmowanych kilokalorii oraz podjęcie przynajmniej umiarkowanej aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *