Dieta mayra

Twórca diet mayra, dr Franz Mayr, opracował jaz myślą o leczeniu zaburzeń trawienia. Dieta powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza, ponieważ należy do grupy diet błyskawicznych, powodujących szybkie zrzucanie wagi w krótkim czasie. Dieta działa odchudzająco oraz oczyszczająco.

Odchudzanie metodą mayra trwa siedem dni. Podstawą tej diety są produkty z wysoką zawartością białka oraz warzywa, które nie zakwaszają organizmu. Dwa pierwsze dni diety mayra to odżywianie się zdominowane przez białe pieczywo oraz warzywa. Później konieczne jest spożywanie białka w ilości przynajmniej 30 gramów na dobę. Białko to powinno pochodzić z mleka oraz jego przetworów.

Dr Mayr zalecał picie mleka pochodzącego z chodu ekologicznego, wprost od krowy. Niewskazane jest mleko pasteryzowane. Sery, śmietana, jogurt, twaróg, serwatka i inne przetwory mleczne również powinny być wytwarzane z mleka ekologicznego, niepasteryzowanego. Jeżeli nie mamy możliwości picia innego mleka niż niepasteryzowane, możemy to robić, jednak trzeba liczyć się wówczas z gorszymi efektami odchudzającymi. Na diecie mayra można pić kawę i herbatę, pod warunkiem, ze będzie to tylko jedna szklanka dziennie, bez dodatku cukru.

Przed kolacją należy wypijać szklankę naparu z kozłka lekarskiego. Ta roślina ma działanie hamujące apetyt, toteż przed udaniem się na spoczynek nie będziemy odczuwali łaknienia.

Na diecie mayra liczy się nie tylko to, jakie produkty jemy, ale również w jaki sposób to robimy. Bardzo ważne jest dokładne gryzienie i przeżuwanie pokarmu, tak aby przed połknięciem miał on konsystencję papki. Warzywa przed spożyciem należy rozdrobnić – cukinie, kabaczek i dynię na grubej tarce; seler, rzepę, pasternak, marchew na drobnej tarce; w paski kroimy kapustę, ogórki, cebulę, szpinak i paprykę, natomiast sałata i rzeżucha nie wymagają rozdrabniania.

Dieta nie dostarcza wystarczać ej ilości białka – dzienne zapotrzebowanie na białko to 70 g, a na diecie możemy jeść tylko 30 g białka na dobę. Z tego powodu nie wolno stosować diety mayra przez okres dłuższy niż siedem dni. Dieta nie jest zalecana osobom, które pracują fizycznie i intensywnie ćwiczą. Dieta jest niewskazana w przypadku anemii, nietolerancji laktozy oraz problemów z układem pokarmowym.

Ten sposób odchudzania może powodować zaparcia, gdyż posiłki są bardzo bogate w błonnik. Aby temu przeciwdziałać, konieczne jest picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej.

Dieta jest dosyć monotonna, ponieważ można podczas niej jeść tylko warzywa, mleko i jego przetwory oraz biały chleb. Z powodu braku produktów mięsnych może dojść do niedoboru witaminy B 12. Podczas diety mayra warto więc przyjmować wielowitaminowe suplementy diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *