Dieta odchudzająca

W dzisiejszych czasach nadwaga i otyłość stały się już chorobami cywilizacyjnymi. Z tego powodu coraz więcej osób ze skłonnością do tycia przechodzi na dietę odchudzającą. Dieta odchudzająca to taki plan żywieniowy, który ma na celu wywołanie ubytku masy ciała. Bez zastosowania diety odchudzającej chudnięcie jest właściwie niemożliwe.

Nie istnieje tylko jedna dieta odchudzająca. Rodzajów takiej diety jest całe mnóstwo. Różnią się one od siebie czasem trwania, uzyskanymi efektami, produktami dopuszczonymi do spożycia, zasadami stosowania, sposobami działania i wieloma innymi aspektami. Diet odchudzających jest tak dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami.

Diety, które trwają najkrócej, to tzw. diety błyskawiczne (np. dieta kopenhaska, dieta prezydencka). Pozwalają one schudnąć stosunkowo dużo w krótkim okresie czasu. Niestety po ich zakończeniu często pojawia się efekt jo-jo. Są one także obarczone licznymi restrykcjami często wywołują działania niepożądane.

Trudne do zrealizowania są również diety jednoskładnikowe, czyli monodiety (np. dieta kapuściana). W ich jadłospisie przeważa tyko jeden rodzaj pożywienia. Takie diety są niebezpieczne ze względu na ryzyko wystąpienia niedoborów witamin, pierwiastków śladowych i innych składników odżywczych. Podczas odchudzania się tą metodą zalecane jest przyjmowanie wielowitaminowych suplementów diety, które zapobiegają ewentualnym niedoborom.

Ograniczenie lub usunięcie jakiegoś typu pożywienia to główna cecha diet eliminacyjnych (np. dieta niskowęglowodanowa). Są one również związane z ryzykiem niedoborów, ale są też lepiej zbilansowane i zdrowsze niż diety błyskawiczne i jednoskładnikowe.

Diety niskokaloryczne polegają na zmniejszeniu dobowej dawki przyjmowanych pożywieniem kilokalorii (np. dieta 1000 kcal). Ujemny bilans energetyczny powoduje, że organizm pobiera energię z tkanki tłuszczowej zamiast z pożywienia. Niskokaloryczne diety odchudzające są stosunkowo zdrowe. Co prawda tempo chudnięcia jest w tym przypadku wolniejsze niż podczas innych diet, ale proces odchudzania przebiega zdrowo, a efekt jo-jo nie pojawia się.

Dieta odchudzajaca

Dieta odchudzająca to najważniejszy oraz najskuteczniejszy sposób na odchudzanie. Jest ona zalecana przez lekarzy tym pacjentom, którzy muszą leczyć się z otyłości. Bez odpowiedniego zmodyfikowania planu żywieniowego praktycznie nie można schudnąć. Oczywiście konieczna jest także aktywność ruchowa, która w połączeniu z dietą odchudzającą potrafi zdziałać cuda!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *