Jak pokochać siebie?

Pozytywne myślenie to warunek osiągnięcia sukcesu w swoich zamierzeniach. Dotyczy to nie tylko diety, ale wszelkich innych postanowień, które wymagają odpowiedniego poziomu motywacji. Trzeba pokochać siebie i swoje ciało, aby móc cieszyć się życiem i efektywnie dążyć do realizacji swoich marzeń.

Wiele osób na problemy z samoakceptacją. Dotykają ich takie problemy, jak zaniżone poczucie własnej wartości, kompleksy, niezadowolenie ze swojego wyglądu i akcentowanie swoich słabych stron. Tymczasem takie negatywne nastawienie tylko pogarsza sytuację i sprawia, że spirala niechęci do własnej osoby tylko coraz bardziej się nakręca. Wszelką krytyk przyjmujemy do siebie, brakuje nam dystansu do własnej osoby, stajemy się nieśmiali, nieufni, zakompleksieni i skryci. Taki stan jest niebezpieczny, gdyż może prowadzić nawet do depresji.

Należy zatem starać się myśleć pozytywnie i odkrywać w sobie coraz to nowe wartości. Optymistyczne nastawienie podnosi motywację, pozwala pokochać siebie, sprawia, że problemy stają się łatwiejsze do przezwyciężenia, a ponadto jesteśmy wówczas lepiej postrzegani przez otoczenie.

Jeżeli będziemy uważali siebie za osoby wartościowe, możliwe stanie się dążenie do samorealizacji i wiary we własne siły. aby móc siebie pokochać, konieczne jest pozytywne myślenie o sobie. Nie chodzi jednak o narcyzm i bezrefleksyjne, egoistyczne podkreślanie swojej wyższości nad innymi ludźmi. Pozytywne myślenie o sobie to umiejętność dostrzeżenia nie tylko swoich zalet, ale również wad. Własne wady należy jednak traktować z dystansem i przymrużeniem oka. Kilka kilogramów nadwagi to jeszcze nie koniec świata – przecież wystarczy odrobina samodyscypliny i zmotywowania, aby się ich pozbyć. Nie udaje się? Nic nie szkodzi, przecież świat nie musi składać się tylko z chudzielców! Umiejętność takiego patrzenia na swoje wady i niedociągnięcia powoduje, że mniej nam one przeszkadzają.

Do osiągnięcia samoakceptacji potrzebna jest kontrola swoich emocji. Jeżeli jakieś dawne uczucia, emocje i przeżycia powodują, że trudno nam pokochać siebie, nie powinniśmy ich tłumić, gdyż wówczas gromadzimy w sobie negatywną energię. Czasami trzeba sobie pozwolić na płacz, krzyk czy smutek. Rozmowa z bliską osobą zawsze pomoże. Kiedy już oswoimy się ze swoimi lękami, łatwiej nam będzie podjąć się walki z nimi.

Nie należy porównywać siebie z innymi ani sugerować się opiniami otoczenia. Twoje życie należy tylko i wyłącznie do ciebie, więc weź je w swoje ręce i zawsze postępuj zgodnie ze swoimi potrzebami, a nie z wymaganiami społeczeństwa!

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *