Jak przyśpieszyć metabolizm?

Metabolizm

Mianem metabolizm określa się wszystkie te procesy, które są związane z przemianą materii na energię, zachodzącą w komórkach. Szybkość metabolizmu ma bardzo duży wpływ na proces odchudzania. Im szybciej przebiega metabolizm, tym szybciej i łatwiej jest nam schudnąć. Istnieje kilka sposobów na przyspieszenie metabolizmu, a tym samym podniesienie efektywności odchudzania. Szybki metabolizm powoduje, ze organizm pobiera energię z tkanki tłuszczowej, a tym samym masa ciała spada.

Do utrzymania odpowiedniego tempa przemiany materii niezbędne jest optymalne nawodnienie organizmu. Jeśli nie zaopatrzamy się w sporą ilość płynów, wówczas wydajność metabolizmu zauważalnie spada. Dlatego każdej diecie towarzyszy zasada wypijania przynajmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej na dobę.

W diecie przyśpieszającej metabolizm ważne jest spożywanie pełnowartościowego białka z długimi łańcuchami aminokwasów. Są one dłużej trawione, w dodatku ich trawienie wymaga sporej ilości energii. Na metabolizm lepiej wpływa białko zawarte w mięsie, jajach i mleku niż w warzywach strączkowych. Jedz zatem wołowinę, wieprzowinę, koninę, ryby, białe mięso, jaja, mleko i jego przetwory.

Jedzenie dużych porcji posiłków nie sprzyja przyspieszeniu przemiany materii. Warto jeść mniejsze porcje, ale częściej – 5, 6 razy na dobę. W ten sposób organizm otrzymuje sygnał, że nie musi gromadzić zapasów energii pod postacią tkanki tłuszczowej. Należy jeść w regularnych odstępach czasowych – co 2,5-3 godziny.

Ostatni posiłek zjadamy nie później niż o godzinie 18:00 – jeżeli będziemy jeść bezpośrednio przed snem, organizm nie będzie miał okazji do wykorzystania energii pochodzącej z pożywienia, bo nie będzie miał okazji do jej wykorzystania.

Błyskawiczne diety i drastyczne zmniejszenie kaloryczności posiłków sprawia, że organizm przechodzi na tryb oszczędzania, a zatem spowalnia przemianę materii. Przechodzenie na dietę zawsze powinno mieć charakter stopniowy.

Warto codziennie wypijać szklankę czerwonej herbaty, ponieważ posiada ona właściwości przyśpieszające przemianę materii. Podobnie działa czarna kawa, jednak nie należy pić jej więcej niż dwie szklanki dziennie, gdyż nadmiar kofeiny wypłukuje z organizmu magnez i żelazo, może też wywoływać nadciśnienie tętnicze.

Dla szybkiego metabolizmu ważna jest masa mięśniowa. W celu rozbudowania masy mięśniowej należy uprawiać aktywność fizyczną, która wykorzystuje odpowiednie partie mięśni (trening wagowy). Najlepiej ćwiczyć na siłowni, pod okiem instruktora. Dobre efekty daje także aerobik.

Ten wpis został opublikowany w kategorii odchudzanie, zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Jak przyśpieszyć metabolizm?

  1. Pannica pisze:

    Można też ostrzej przyprawiać jedzenie, niektóre przyprawy przyspieszają metabolizm, jak np. chili. Zastanawiam się, czy czerwona herbata działa tak samo jak zielona? Czy zielona też wypłukuje magnez i żelazo, jak kawa? Która lepsza: zielona czy czerwona?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *