Odchudzanie a woda

Woda w procesie odchudzania

Niegazowana woda mineralna to coś, co powinniśmy pić codziennie! Szczególnie ważne jest picie wody podczas odchudzania. Mówi się o tym przy okazji opisywania każdej diety, ale nie każdy tak naprawdę zdaje obie sprawę z tego, na czym w istocie polegają odchudzające właściwości wody.

Często wydaje nam się, że picie kawy, herbaty albo innych napojów nawadnia organizm i może stanowić zastępstwo dla bezsmakowej wody. Nie jest to prawdą. Wiele napojów (szczególnie słodkie, kolorowe napoje gazowane) powoduje wręcz spadek poziomu wody w organizmie. Poza tym woda nie zawiera kalorii, więc nie powoduje tycia w przeciwieństwie do wielu napojów i dosładzanych soków.

W celu złagodzenia poczucia głodu wystarczy wypić szklankę wody. Woda wypita przed posiłkiem powoduje, że aby zaspokoić apetyt zjemy mniej niż zazwyczaj. Dzieje się tak, gdyż po napełnieniu żołądka wodą do mózgu zaczynają docierać sygnały o częściowej sytości. Poza tym woda przyspiesza przemianę materii i bierze udział w przemianie tłuszczu na energię.

Odpowiednia ilość wody jest wymagana do tego, aby nerki funkcjonowały wydajnie. Jeżeli pod wpływem zbyt małej ilości wody wydajność nerek spanie, wówczas jej funkcję przejmuje wątroba. Wątroba bierze udział w przemianie tłuszczów, toteż jeżeli jest zmuszona przejąć funkcje nerek, to metabolizm, a tym samym proces spalania tłuszczu, zostaje znacznie spowolniony.

Woda rozrzedza treść żołądkową, dzięki czemu może zostać ona szybciej przetrawiona i rozłożona na substancje, które są łatwiej przyswajalne.

Wypijanie nawet dwóch litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie sprawi, że odchudzanie będzie łatwiejsze, a efekty pojawią się szybciej. Jednakże trzeba pamiętać, że woda może być nadmiarze zatrzymywana w organizmie – sól kuchenna powoduje, iż woda jest zatrzymywana i gromadzona w tkankach. Skutkiem tego staje się opuchlizna i wzrost masy ciała. Dlatego podczas diety raczej nie należy spożywać dużo soli kuchennej.

Woda nie zawiera jednak żadnych substancji odżywczych ani witamin, toteż odchudzanie nie może polegać na głodówce i piciu wyłącznie wody. W ten sposób można szybko doprowadzić do spadku wydajności organizmu i do niedoborów pokarmowych.

Z kolei zbyt małe ilości wody to bezpośrednia przyczyna odwodnienia – groźnego stanu, który prowadzi do omdleń, utraty sił witalnych, gorszej sprawności fizycznej i psychicznej, a nieleczone odwodnienie może nawet spowodować śmierć.

Rola wody w procesie odchudzania jest nie do przecenienia – 2 litery wody na dobę sprawią, że odchudzisz się szybkiej i efektywniej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii odchudzanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

52 odpowiedzi na „Odchudzanie a woda

  1. kamcia pisze:

    ja pije duzo wody – kiedys filtrowałam kranową ale okazało się ze to wiecej bakterii niż bez filtra heheh….więc teraz leje po prostu z kranu:) do tego odstawiłam produkty mączne i wszelkie słodycze, na 2 miesiące ‚diety’ zrzuciłam 4 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *