Piramida żywności

Piramida żywności

Piramida żywności, zwana również piramidą zdrowego żywienia, to wykaz proporcji poszczególnych grup produktów, które powinniśmy spożywać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i szczupłą sylwetką. Piramida żywieniowa została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia, co daje gwarancje optymalnie zbilansowanego planu żywieniowego. To właśnie piramida zdrowego żywienia jest postawą diety śródziemnomorskiej.

Piramida żywieniowa przestawiona jest w formie graficznej. Na samym dole piramidy znajduje się grupa tych produktów, które powinniśmy jadać kilka razy dziennie. Wyżej umiejscowiono produkty, które należy jeść raz dziennie. Zbliżając się do szczytu piramidy napotykamy te grupy żywnościowe, które trzeba jeść rzadziej. Wreszcie na samym wierzchołku umiejscowiono żywność, którą powinniśmy wyeliminować lub znacznie ograniczyć jej spożywanie.

Według piramidy zdrowego żywienia nasz jadłospis powinien aż w 80% składać się z produktów pochodzenia roślinnego. Dlatego u jej podnóża mieszczą się produkty zbożowe z pełnego przemiału – pieczywo razowe, makaron razowy, brązowy ryż i kasze. Obok nich znajdują się tłuszcze roślinne – oleje rzepakowe, słonecznikowe, sojowe oraz oliwa z oliwek. Taka żywność powinna być jadana kilka razy dziennie.
Następną grupę stanowią owoce i warzywa. Trzeba je jeść codziennie, najlepiej do każdego posiłku. Jest to najbogatsze źródło witamin, w dodatku owoce i warzywa mają mało kalorii, a wiele z nich zawiera antyoksydanty, które chronią przed wolnymi rodnikami i neutralizują substancje toksyczne.

Ryby, drób oraz jaja, będące źródłem pełnowartościowego białka, można jeść trzy razy w tygodniu. Należy tutaj kierować się pewną zasadą. Jeżeli jednego dnia jemy np.,. drób, to nie możemy wówczas jeść jaj ani ryby.

Wyżej w piramidzie znajduje sie nabiał, mleko i jego przetwory. Produkty z grupy nabiałowej również są bogate w białko, ale jest ono gorzej przyswajalne niż białko z mięsa, ryb i jaj.

Wierzchołek piramidy zdrowego żywienia zajmują produkty, których powinniśmy raczej unikać. Oczywiście można je spożywać, ale pod warunkiem, że czynimy to sporadycznie – raz na tydzień lub rzadziej. W tej grupie mieszczą się słodycze i inne produkty zawierające węglowodany proste, a także czerwone mięso, produkty typu fast food, tłuszcze zwierzęce i roślinę tłuszcze utwardzone.

Tak zbilansowana dieta dostarcza nam wszystkie niezbędne witaminy i składniki pokarmowe w ilościach optymalnie dostosowanych do potrzeb ludzkiego organizmu. piramida żywieniowa to nie tyle dieta, co długofalowy sposób zdrowego odżywiania na cąłe życie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii diety, odchudzanie, zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *